Z gołębiami w mieście od zawsze był problem. Szczególnie na uciążliwe ptaki, skarżą się mieszkańcy lokali sąsiadujących z balkonami na których zadomowiły się gołębie. Ptaki najczęściej wybierają do gniazdowania nieużywane balkony, tarasy oraz loggie, oraz takie miejsca na których znajduje się dużo przedmiotów pomiędzy którymi można spokojnie założyć gniazdo (np. duże donice, pudła, skrzynki itp.) Dodatkową zachętą dla gołębi jest spokój (brak lokatorów, systematycznego sprzątania) oraz łatwy dostęp do wody  i pożywienia.

Naniesione przez ptaki odchody są dokuczliwe szczególnie latem, ze względu na przykry i dokuczliwy zapach. Bardzo często na niesprzątanych balkonach zalegają nie tylko odchody, ale również gałęzie i inne materiały wykorzystane do budowy gniazd a nawet martwe ptaki.
Wszystkie te elementy stanową zagrożenie sanitarno – epidemiologiczne. Warto zwrócić uwagę, że zalegające nieczystości również mogą uszkodzić elementy balkonu (np. poręcze, posadzkę, elewację) oraz przedmioty pozostawione na balkonach. Naraża to Właścicieli lokali na podwyższone koszty remontu.

Skutki chorób przenoszonych przez gołębie mogą się także okazać poważne w skutkach. Kontakt
z odchodami gołębi może powodować m.in. choroby układu oddechowego, zapalenie opon mózgowych, toksoplazmozę. Gołębie przenoszą również roztocza, których duża ilość znajduje się
w odchodach, a te bardzo często wywołują silną reakcję alergiczną.

Dlatego też, warto zabezpieczyć się przed gniazdowaniem gołębi i zaleganiem ptasich odchodów na balkonach i parapetach.

Balkon sprząta Właściciel

Należy pamiętać, że sprzątanie balkonu należy do obowiązków właściciela lokalu. On również powinien zabezpieczyć swój balkon przed zaleganiem odchodów i gniazdowaniem ptaków.
To na właścicielu lokalu leży obowiązek zadbania o schludny wygląd i i czystość balkonu.

Sprzątanie po gołębiach  i zabezpieczenie balkonu można zlecić wyspecjalizowanym firmom lub zrobić to samodzielnie. Należy jednak pamiętać, by przed przystąpieniem do pracy wyposażyć się w maseczkę ochronną, grube gumowe rękawice i okulary. Dobrze jest również wykonywać prace porządkowe w ubraniu, które bez żalu można wyrzucić po skończeniu pracy.

  UWAGA!

Jeżeli właściciel nie reaguje na kolejne wezwania, zarówno ze strony zarządu Wspólnoty, administratora, innych właścicieli lokali lub sanepidu do usunięcia nieczystości zalegających na jego balkonie administracja budynku ma możliwość przy udziale funkcjonariuszy policji i udziałem straży pożarnej na usunięcie nieczystości. Kosztami przeprowadzonej akcji obciążany jest zawsze  właściciel lokalu a nie Wspólnota Mieszkaniowa.

Dla ochrony swojego zdrowia i mienia niezbędne jest współdziałanie mieszkańców. Dlatego też sprzątajmy swoje balkony i nie dokarmiajmy gołębi! Zdecydowanie przyjemniej jest wąchać pachnący groszek rosnący na balkonie sąsiada niż fetor zalegających odchodów.

11 sposobów na zapobieganie gnieżdżenia się ptaków na balkonie

  1. Zamontować siatkę zabezpieczającą – obecnie dostępne są na rynku siatki wykonane z bardzo cienkich żyłek które  nie powodują ograniczenia widoczności i nie zaciemniają balkonów, a także nie zaburzają wyglądu elewacji;
  2. Systematyczne usuwać zanieczyszczenia i gniazda;
  3. Zmywać balkon płynami czyszcząco-dezynfekującymi rozcieńczonymi z wodą;
  4. Nie dokarmiać i nie poić ptaków;
  5. Zastosować płyny i żele odstraszające ptaki – to nowy ekologiczny sposób na odstraszanie gołębi. żel przyczepia się np. na parapetach, gzymsach , balustradach. Przelatujące ptaki widzą ultrafioletowe światło, które rozpoznają jako zagrożenie. Dodatkowo preparat wzbogacony  jest w naturalne oleje wydzielające nieprzyjemne dla ptaków zapach.
  6. Zainstalować dźwiękowe i ultradźwiękowe odstraszacze – uwaga! Należy zwrócić uwagę, by dźwięki emitujące przez odstraszacz nie były dokuczliwe nie tylko dla gołębi, ale również dla nas samych i sąsiadów;
  7. Rozstawić automatyczne odświeżacze powietrza;
  8. Ustawić kolorowe wiatraczki;
  9. Rozłożyć kilka kulek naftalinowych;
  10. Zawiesić modele sokołów i innych drapieżników – minus: gołębie szybko się do nich przyzwyczajają dlatego od czasu do czasu trzeba zmieniać ich położenie;
  11. Usunąć stare meble i inne przedmioty w których mogą uwić gniazda.

 

Środki do utrzymania czystości i ochrony balkonu przed gołębiami można znaleźć
w marketach budowlanych lub wyspecjalizowanych sklepach internetowych (np. Linarem)