Wystarczy wprowadzić  kilka zasad użytkowania wody, by nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale zadbać o środowisko naturalne.

 1. Napełniaj  wannę mniej niż do połowy jej głębokości. Zaoszczędzisz ok. 18 litrów wody
 2. Na co dzień bierz krótki prysznic. Kąpiele w wannie lub dłuższy prysznic traktuj jako przyjemność i funduj ją sobie raz na jakiś czas.
 3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. W ciągu 12 sekund z kranu wypływa średnio 1 litr. Myjąc zęby przez 3 minuty i nie zakręcając wody marnujemy ok 15 litrów wody!!
 4. Sprawdź szczelność kranów. Nieszczelny kran, z którego ścieka woda z częstotliwością jednej kropli na sekundę, oznacza straty sięgającego nawet 5 tys. litrów w skali roku.
 5. Sprawdź szczelność spłuczki. Nieszczelna spłuczka w toalecie, której efektem jest strużka wody o grubości 1 mm, to strata blisko 800 litrów rocznie. Pamiętaj, że liczniki wody rejestrują nawet tak mały wyciek wody – a ty płacić za każdą krople!
 6. Zmień spłuczkę na nowoczesną pozwalającą na spłukiwanie dużą lub małą ilością wody. Nowoczesne spłuczki oszczędzają nawet 50% wody niezbędnej do spłukania toalety.
 7. Nie wrzucaj odpadów do toalety. Wrzucanie odpadów generuje dodatkowe zużycie wody podczas spłukiwania (dodatkowe 2-6 litrów wody)
 8. Zamontuj peraltor. Perlator to sitko w kranach z bardzo drobnymi dziurkami, którego właściwości pozwalają na napowietrzenie wypływającej wody. Myjąc się w wodzie rozdmuchanej pęcherzykami powietrza zużywamy znacznie mniej wody.
 9. Nie zmywaj pojedynczych naczyń. Poczekaj aż uzbieraj aż uzbiera się ich więcej. Używaj dwóch komór zlewozmywaka – w jednej myj a w drugiej płucz.
 10. Jak masz możliwość to korzystaj ze zmywarki. Uzbieraj pełną zmywarkę naczyń, a następnie dostosuj program do rodzaju zabrudzeń i rodzaju naczyń.
 11. Poczekaj z praniem. Pierz jak uzbierasz ilość ubrań która zmieści się do bębna. Jeśli pralka posiada- używaj programów oszczędnych dla prania lekko zabrudzonego.
 12. Dostosuj harmonogram podlewania trawnika do pory roku. Jeśli możesz korzystaj z deszczówki.